Providing you the best range of pq 32x30 transformer with effective & timely delivery.
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Application | Forward SMPS |
| Power Rating | 75 W |
| Power | 40W |
| Core Type | PQ Core |
| Phase | Single Phase |
| Primary Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | Multi Output |
| Brand | GK |
| Switching Frequency | 100–200 kHz |
| Material | Ferrite Transformer |
| Cooling Type | Dry Type/Air Cooled |
| Input Voltage | 220V |
| Height | 32 mm |
| No Of Pins | 12 |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 500 Piece
🧲 PQ 32x30 Ferrite Core Transformer
The PQ 32x30 Transformer is a high-efficiency magnetic component designed for compact, high-power SMPS applications. Its PQ geometry combines the benefits of a round center post and square outer legs, offering excellent winding space utilization and low leakage inductance.
🔧 Core Specifications
Jatin Ghosh (Operations Manager)
GK Electronics
Gate No.-2, Plot No - 26 And 26 B, B- Block, Vikas Nagar, Phase-Ii, Hastsal
Hastal Village, New Delhi - 110059, Delhi, India