Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer toroidal coil winding inductor, toroid core inductor and toroidal choke coil.
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Inductance | 22 uH |
| Current Rating | 2 A |
| Type Of Power Source | AC |
| Frequency | 30 uH |
| Power | 10W |
| Usage/Application | Car Charger |
| Brand | GK |
| Core Material | Iron Powder |
| Material | Copper |
Matching up with the requirements of our clients, we are involved in offering Toroidal Coils.
Features:
Note:
₹ 4 / Piece Get Latest Price
| Inductance | 1 mH |
| Current Rating | 1 A |
| Current | 600mA |
| Inductor Type | DIP |
| Inductance Range | 1 mH |
| Brand | GK |
| Usage/Application | LED & SMPS,Car Charger |
| Frequency | 50 Hz |
| Core Material | Iron Powder |
| Material | Copper |
Minimum order quantity: 500 Piece
Note:
₹ 4 / Piece Get Latest Price
| Inductance | 4.7 mH |
| Current Rating | 1 A |
| Choke Type | Line Choke |
| Inductor Type | DIP |
| Material | Iron Powder |
| Operating Temperature Range | 100 |
| Low Profile Size | T10 |
| Cooling Type | Dry Type/Air Cooled |
| Brand | GK |
| Usage/Application | Car Charger |
| Frequency | 50 Hz |
| Product Code | T/11 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
�� Toroidal Choke Inductors – Overview
Toroidal choke inductors are passive magnetic components designed to suppress high-frequency noise and electromagnetic interference (EMI) in power and signal lines. Their toroidal (donut-shaped) core geometry ensures a closed magnetic path, minimizing stray fields and maximizing inductance efficiency.
�� Construction & Materials
�� Applications
₹ 6 / Piece Get Latest Price
| Inductance | 1 mH |
| Usage/Application | Industrial |
| Current Rating | 0.5 A |
| Choke Type | Filter Choke |
| Material | Copper |
| Operating Temperature Range | 120 |
| Low Profile Size | T10 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5000 Piece
🌀 T/10 Toroidal Inductor Overview
The T/10 Toroidal Inductor is a compact, high-efficiency passive component designed for applications requiring low electromagnetic interference (EMI), high inductance, and minimal core losses. Its toroidal geometry ensures magnetic field containment and superior performance in noise-sensitive environments.
🧪 Applications
Jatin Ghosh (Operations Manager)
GK Electronics
Gate No.-2, Plot No - 26 And 26 B, B- Block, Vikas Nagar, Phase-Ii, Hastsal
Hastal Village, New Delhi - 110059, Delhi, India